Ieskrien laimē jeb leģendārs pētījums par fizisko rekreāciju cilvēku labsajūtas uzlabošanā

Pētījumi

Iesaisties, novērtē šo rakstu!

Kurš teicis, ka laimes formulu norakstīt neizdosies?

Daļa no tās slēpjas aktivitātē.

 

Fizisku aktivitāšu pozitīvā ietekme uz to, kā mēs jūtamies pierādīta jau izsenis, taču pirmo reizi sporta zinātnes vēsturē arī Latvijā aizstāvēta doktora disertācija par laimes hormonu jeb beta endorfīnu, vēl zīmīgāk – tā ir arī pirmā disertācija par rekreāciju jeb fiziskajām aktivitātēm brīvā dabā. Pētījuma autore Dr. Sp.sc. Ieva Kundziņa ir Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijas doktora grāda ieguvēja un viņas darbs  „Fiziskā rekreācija 45 līdz 55 gadus vecu cilvēku labsajūtas uzlabošanai” laimīgus padarījis daudzus.

 

Darba autore, mūsu eksperte, sertificēta fizioterapeite, anatomijas pasniedzēja un studijas VingroSev īpašniece - Ieva Kundziņa pierādījusi, ka fiziskas aktivitātes paaugstina laimes hormona līmeni un uzlabo labsajūtu.

 

#Kā viņai tas izdevās?

 

Beta endorfīnu līmeni pētījuma dalībniekiem noteica asins plazmā, noņemot venozās asinis pirms un pēc slodzes testa. Emocijas tika testētas, izmantojot sejas analizēšanas programmu “FaceReader 3.0”, kas nosaka 6 bāzes emocijas ar 89% precizitāti. Arī mums - FitnesaMentors.lv komandai pēc Ievas semināra izdevās izmēģināt FaceReader programmu - mūsu pozitīvismu uzķēra ar pilnīgu precizitāti

 

#Riteņbraucēji ir vislaimīgākie

 

Beta endorfīns tika mērīts trīs grupām – pēc aptaujas noteiktajiem, populārākajiem fiziskās aktivitātes veidiem cilvēkiem 

pusmūžā testēti tika – riteņbraucēji, tie kas nūjo un tie, kas slēpo ar distanču slēpēm.

 

Visizteiktākā beta-endorfīnu (+15,3%) un pozitīvo emociju paaugstināšanās vērojama pētījuma dalībniekiem, kas veica pārbraucienu ar velosipēdu. (Endorfīna paaugstināšanās nūjotājiem – 5,9 %, distanču slēpotājiem– 6%) Šī rezultāta iespējamie iemesli ir fakts, ka braucot ar riteni paveras plašāks skata leņķis un sportotājam palielinās emociju gamma. Baiļu emociju iemesls pētījuma dalībniekiem varētu būt saistīts ar adrenalīna pakāpi, pārvietojoties ātrāk nekā pierasts. 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

 

Kā palielināt savas pozitīvās emocijas

 

# Sporto ārā

 

Ieva Kundziņa secina, ka pētījuma dalībnieki izjutuši ievērojami lielāku pozitīvo emociju klātesamību, veicot fiziskās aktivitātes brīvā dabā nevis iekštelpās, tādējādi rekomendējot izmantot pavasara iestāšanos un doties sportot laukā.

 

# Pētījuma respondenti spītē statistikai

Lai gan beta - endorfīnu paaugstināšanos pie fiziskām aktivitātēm Ieva Kundziņa pētīja  cilvēkiem vecumā no 45-55 gadiem kā vecuma grupai, kurai ir lielākā pakļautība sirds un asinsvadu slimībām, Ieva apgalvo,  pozitīvā ietekme noteikti būs vērojama visiem, kas nodarbojas ar sportu.

 

Šīs vecuma grupas cilvēku iesaiste pamatota ne tikai ar skumjajiem statistikas datiem bet arī ar faktu, ka pusmūžs bieži vien ir tas periods, kad fiziskajām aktiivtātēm cilvēki sāk pievērst mazāk uzmanību. Ieva rekomendē izmanot fiziskās aktivitātes pusmūža cilvēku labsajūtas uzlabošanai un negatīvo emociju mazināšanai. Tagad nu arī uz Latvijas cilvēkiem ir zinātniski apstiprināts, ka riteņbraukšana, slēpošana un nūjošana aizdzen dusmas, agresiju, bailes, paaugstinot laimes hormonu asīnīs un sniedzot prieku.

 

#Maģiskā laimes intensitāte

Jūs teiksiet, bieži vien ir redzēti cilvēki, kas ir fiziski aktīvi, taču mūždien neapmierināti. Vai paši esam bijuši situācijā, kad treniņa laikā garastāvoklis nemaz nav tas labākais.

 

 

!

Jāņem vērā to, ka pastāv otra galējība –

pārtnennēšanās, kad cilvēki sevi nodzen par daudz un paliek izmelti, dusmīgi, aizkaitināti.

 

Tieši tāpēc nepieciešams piedomāt par sportošanu pareizā intensitātē. Pētījuma grupas laimes formula bija aktivitātes svaigā gaisā 50 minūtes ar intensitāti 65 -70% no maksimālās sirdsdarbības frekvences. ( Zīmīgi, ka šī mērķa zona ir ne tikai laimes pamatā, bet arī optimālākā tauku dedzināšanai).

Dr. Sp.sc. Ieva Kundziņa
Dr. Sp.sc. Ieva Kundziņa

Fizioterapeite, Fitnesa Trenere, Fitnesa studijas VingroSev īpašniece

 

Latviešu laimi, protams, Ievai vienai neizpētīt, taču šis pētījums ir liels pamats nākotnes pētniecībai fizisku aktivitāšu un emociju kontekstā, ko noteikti turpinās jaunie studenti nākotnē.

 

Bet līdz tam, laimes hormonu stimulēsi ar šādu formulu:  

 

Dr. Sp.sc. Ieva Kundziņa

Dr. Sp.sc. Ieva Kundziņa

Ieva ir sporta zinātņu doktore, studijas īpašniece sertificēta fizioterapeite un anatomijas pasniedzēja.

 

 

Teksts, pētījuma apkopojums, dizains - Anna@FitnesaMentors.lv

Novērtē, ļauj mums pilnveidoties

0 Komentāri

Izsaki savu viedokli!

Lūdzu autorizējies, lai pievienotu komentāru!


Autorizēties

Iesakām izlasīt

Pēdējie tweeti
  • @FitnesaMentors: Kamēr putniņi sāk čivināt par pavasari, mēs - par aktīvu pavasari. Tagad un turpmāk par to, lai #TrenējiesGudri http://t.co/s39m1IkcUv
    04 Feb
Kontakti
  • Adrese: Rīga, Valguma iela 21
  • Tālrunis: 26336345
  • E-pasts: sadarbiba@fitnesamentors.lv
  • Darba laiks: 9:00 - 19:00
Sadarbība

Uzņēmumiem

Pašvaldībām  

Speciālistiem  

Treneriem

Profesionāļiem

Entuziastiem   

Vēlos sazināties

Piesakies jaunumiem (rakstīsim reti un saturīgi)

Par
FitnesaMentors.lv ir interaktīvs portāls ar mērķi uzlabot fitnesa industrijas pakalpojumu kvalitāti.
©2015-2016 Visas tiesības pieder fitnesamentors.lv Seko mums