10 iemesli, kāpēc ēst zemesriekstu sviestu, #Nuteko zemesriekstu sviestu

Uzturs

Iesaisties, novērtē šo rakstu!

Zemesriekstu sviests jeb kā mums labāk patīk to dēvēt -  Zemesriekstu krēms savu slavas ceļu Latvijā uzsācis mazliet vairāk kā pirms gada, arī pasaulē to teju sāk dāvēt par superfoodu un tā jaunā pozīcija no bērnu kāruma nu ir pārvērtusies par sportistu uztura bagātinātāju. Kamēr pasaule kļūst traka zemesriekstu dēļ (Nuts for Peanuts), verot vaļā specializētus zemesriekstu sviesta veikalus un pievienojot tos praktiski jebkuram ēdienam, arī  Latvijā līdz ar pašmāju ražotā dabīgā Nuteko Zemesriekstu sviesta paradīšanos Latvijas tirgū šo produktu iemīlējuši Latvijas atlēti un veselīga dzīvesveida entuziasti un  tas ir ideāls uzturvielu avots, ko iekļaut veģetāriešu un vegānu uzturā.

 

Taču zemesriekstu zelta vērte vēl nav pilnībā aptverta un veselības virzītājspēka dabu bieži apšauba tamdēļ, ka tas liek uz kārumiem skatīties ar skepsi. Galu galā, kā kaut kas tik garšīgs kā zemesriekstu sviests var palīdzēt uzturēt fizisko formu, notievēt un pat uzlabot veselību.

 

Ķērāmies vērsim pie ragiem jeb Nuteko burciņām pie vākiem, lai ar zinātnisku, ne tikai emocionālu skatu izskaidrotu, kāpēc nākamreiz dodoties uz veikalu meklēt brūn-zeltaini-sarkano iepakojumu.

 

Vai mums izdotos lauzt Tavus stereotipus,

ja Tu zinātu, ka zemesrieksti patiesībā ir pākšaugi

un par riekstiem tos sauc tikai dēļ ķīmiskā sastāva un garšas līdzvērtības riekstiem?

 

 

 

10 iemesli pamēģināt:

 

1# Taukiem nepatiks. Mazina izsalkumu dabīgi, palīdzot saglabāt ideālo svaru

 

Zemesrieksti stimulē apetīti samazinošā hormona - Peptīda YY izdalīšanos organismā. Viens no jaunākajiem pētījumiem zemesriekstu slavas piepildījumam ir tā saucamais Otrās maltītes efekts ,kas uzrāda, ka zemesriekstu un zemesriekstu sviesta lietošana samazina vēlmi ēst pat līdz 12 stundām, pateicoties paaugstinātai sāta hormona izdalīšanai.   Zemesriekstu sviestam ir pat spēcīgāks efekts nekā vienkāršiem zemesriekstiem, iespējams, tāpēc, zemesriekstu sieniņu šūnas apstrādes procesā tiek sarautas.

 

Pateicoties zemesriekstu sviesta olbaltumvielu un šķiedrvielu saturam, tas liek justies paēdušam ilgāku laiku, sniedzot sāta sajūtu, un kalpo kā ideāla alternatīva neveselīgiem našķiem, palīdzot kontrolēt kaloriju uzņemšanu.[1]

 

Netici mums, notici tiem 9000 spāņiem, kurus testējot zinātnieki atklāja, ka tiem, kuri uzturā vismaz 2 reizes nedēļā lietoja zemesriekstus bija par 30 % mazāka iespēja aptaukoties, nekā tiem, kas tos neēda. (Bes-Rastrollo, 2007).

 

Hārvardas zinātnieku 2001. gadā veiktais pētījums pierādīja, ka diētas, kurās tiek uzņemti labie tauki, iekļaujot zemesriekstus, zemesriekstu sviestu un eļļu,  ļauj vieglāk noturēt tievēšanas rezultātu, nekā tiem, kas nodarbojas ar klasiski ieteiktajām diētām, kurās netiek paterētas taukskābes vispār.

 

2# olbaltumvielu karalis

 

Tieši proteīna saturīgums un veselīgo eļļu esamība zemesriekstos to veido par top produktu tievētājiem un atlētiem.

Proteīnu jeb olbaltumvielas saturošie produkti ne tikai lieliski palīdz sajust sāta sajūtu, bet tas ir viens no neatņemamiem muskuļu veidošanas un atjaunošanas elementiem. Ne velti tautā runā, ka kultūristi ( tai skaitā Latvijas Nuteko fans Gints Valdmanis) dienā patērē divas burciņas augstākās kvalitātes Nuteko sviesta.

 

3 # Vēzis, diabēts un gastrīts baidās no Zemesriekstiem

 

107 vēža gadījumu izpētē Taivānā tika pierādīts, ka regulāra zemesriekstu iekļaušana uzturā par 58% (sievietēm) un 27%(vīriešiem) samazina taisnās zarnas vēža risku un palīdz pret kuņģa čūlu un gastrītu.[2] 

Nurses’ Health Study vērienīgais pētījums, izmeklējot 83 818 sievietes ASV, tika secināts, ka sievietēm, kas regulāri lietoja uzturā zemesriekstu sviestu, bija apr 21 % mazāks risks saslimt ar 2 tipa diabētu. [Journal of the American Medical Association]

 

4# Uzturvielu sprādziens – kas zemesriekstu sviestam burciņā

 • 25 % olbaltumvielu = muskuļiem un citiem liesajiem audiem un sāta sajūtai
 • Šķiedrvielas - kuņģa un zarnu trakta veselībai
 • 50 % taukskābes , no kurām 80 %  nepiesātinātās taukskābes (mono-, polinepiesātinātās) -  Nepiesātinātās taukskābes samazina kopējā holesterīna, triglicerīdu un zema blīvuma lipoproteīnu (LDL) daudzumu asinīs, samazinot sirds-asinsvadu slimību risku.
 • E vitamīns (antioksidants – 45% no DV))- tiek dēvēts par jaunības vitamīnu, jo aizkavē krunciņu veidošanos un neitralizē brīvo radikāļu darbību, kas ir atbildīgi par priekšlaicīgu ādas novecošanos.
 • Folijskābe (18% no DV) -  nepieciešama normālai audu augšanas, attīstības un šūnu proliferācijas nodrošināšanai, konkrēti asinsradei un embrioģenēzei. Paaugstina smadzeņu un fiziskās darbaspējas. Vitāli nepieciešama grūtniecības pirmajos mēnešos un bērnībā, kad audi aug ārkārtīgi ātri.
 •  B3 (67% no DV) – palīdz uzņemto pārtiku pārvērst enerģijā, nodrošina olbaltumvielu un tauku vielmaiņu
 •  B6 (27% no dienā ieteicamās devas) – palīdz sintezēt un atjaunot DNS un samazina anēmijas risku, uzlabo imunitāti
 • minerālvielas (kālijs, fosfors - 40% no DV, mangāns -73% no DV)).
 • Kālijs (21% no DV; laba kālija-nātrija proporcija riekstos) = samazina augsta asisnspiediena un sirds saslimšanu risku.
 • Magnijs (39% no DV) - izcils kaulu veidotājs un muskuļu atjaunotājs, palīdz pret krampjiem, un tiek dēvēts par uzņēmēju vitamīnu, jo noņem arī galvassāpes un palīdz stresa situācijās
 • Mangāns( 73 % no DV) - tam ir svarīga loma holesterīna un tādu barības vielu kāogļhidrātu un olbaltumvielu sastāvā
 • Cinks (22% no DV) imunitātes uzlabotājs, pozitīvi iespaido vīrieša reproduktīvo sistēmu, atbild par auglību un sekmē ādas un matu skaistumu
 • Beta-sitostreīns – samazina vēža šūnu paplašināšanos un pasargā no sirds slimībām

 

5# Zemesrieksti – sardze pret  Alcheimera slimību un atmiņas traucējumiem

 

Zemesriekstu sastāvā esošais Niacīns (B3 vitamīns) par 70 % samazina risku, šīs pasaulē arvien lielāku izplatību ņēmušās slimības attīstībai. [3]
 

6# Sirds mīl Zemesriekstus – ēd kopā ar vecmāmiņu

Zemesriekstu sastāvā ir vairāk arginīna nekā jebkurā citā produktā, tai skaitā riekstos, kas stimulē asinspiediena  un holesterīna samazināšanos un veido zemesriekstus par top produktu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā.  Arginīns veicina asins plūsmu, uzlabojot muskuļu apgādi ar barības vielām un skābekli, līdz ar to palielinās muskuļu izturība. [4]

Zemesrieksti uzlabo asinsriti un līdz ar to kognitīvās funkcijas - atmiņu, koncentrēšanās spējas un arī dzirdi.

 

7# Rieksti ir Enerģijas bumba

Nepiesātinātās taukskābes un olbaltumvielas dara brīnumus. Tādējādi zemesriekstu sviests kļūst par sava veida svēto grālu tievētājiem, kam enerģijas bieži vien trūkst.

 • Tievētājiem Iesakām - zemesriekstu sviestu pataupīt brokastu laikam un apstāties pie otrās karotītes.
 • Turpretī, lai iegūtu muskuļu masu – zemesriekstu sviestu iesaka patērēt stundu vai divas pirms miega, muskuļu attīstības veicināšanai, kopā ar papildus olbaltumvielu avotu, piemēram, grieķu jogurtu.

8# uzlabo ādas, matu, nagu veselību, veicina brūču sadzīšanu

Ko veicina B grupas vitamīni, antioksidanti

 

9# uzlabo potenci un libido

Ko veicina sastāvā esošais arginīns, cinks un  B grupas vitamīni, uzlabojot asinsriti

10 # Tev garšos

 

 

#Zemesrieksti un alerģijas

Alerģija uz zemesriekstu produktiem nav gluži tas pats, kas pasaulē strauji izplatību radušās riekstu alerģijas, jo zemesrieksti ir zem zemes augoši pākšaugi, taču tie ir arī viens no spēcīgākajiem uztura alergēniem, kas smagos gadījumos var nest arī letālas sekas.

 

Zinātnieki mēģina rast veidus,kā to varētu risināt, lai lielākai daļai cilvēku būtu pieejams šis vērtīgais produkts.

Pašlaik medicīnas aprindās parādās publikācijas ar  zinātniski pamatotu iespējamību, ka šo alerģiju ir iespējams izskaust. Izraēlas pētnieki atklājuši, ka, zemesriekstus pievienojot bērna uzturam līdz viena gada vecumam, alerģija pret tiem tiek samazināta par 81 %. Ņemot vērā, ka maziem bērniem veseli rieksti var izraisīt aizrīšanos, ideāls zemesriekstu vērtīgo vielu nodrošinātājs ir zemesriekstu sviests.  Šie rezultāti ir bez precedenta un tiem ir potenciāls pilnība izmainīt to, kā tiek ārstētas alerģijas, taču nepieciešama paplašināta izpēte. [5] 

 

Cik daudz?

 

FOTO: WebMD.com

 

Zemesriekstu labo īpašību dēļ nedrīkst aizmirst veco labo teicienu: „Kas par daudz, tas aiziet tauciņos„

Uztura speciālisti iesaka sievietēm, kas papildus nodarbojas ar sportu patērēt -

 • 1 porciju zemesriekstu sviesta dienā = 1 golfa bumbiņas lielumā = 2 tējkarotes zemesriekstu sviesta
 • Vīriešiem 2 porcijas = 2 golfa bumbiņu lielumā = 4 - 6 tējkarotes zemesriekstu sviesta

KĀDU IZVĒLĒTIES?

 

 

 

Negribam jau izklausīties pēc mīlas pilniem Nuteko faniem, bet kvalitātes ziņā  varam uzticēties tikai produktiem, kas iemieso Latviskās vērtības  un ir 100 % dabīgs. Galu galā, kaut ko tādu, kura sastāvā ir 97 % zemesriekstu un īsta zemesriekstu eļļa ir grūti nemīlēt, pat aizvērtām acīm. Fitnesa entuziastiem iesakām Nuteko riekstu un Nuteko krēmīgo, klasisku vērtību bez cukura, Šokolādes un medus versiju atstājot tādiem kārumniekiem kā Jogs Jēkabs un trīsgadnieks Hugo.

 

 

 

 

 

KĀ ĒST?

 

Atlētu ēdienkartē klasiku ar zemesriekstu sviesta un ievarījuma maizītēm sacensību sezonā, izņemot tad, ja nepieciešams uzņemt masu, iespējams neredzēsiet, jo savienot taukus saturošus produktus ar cieti saturošiem ogļhidrātiem nebūtu gudri darīts. Tāpēc ideāla zemesriekstu sviesta klasika ir selerija, kas pa virsu zemesriekstu sviestam pārkaisīta ar rozīnēm.

 

Muscle&Fitness iesaka zemesriekstu sviesta maģiju lietot kopā ar olbaltumvielām pirms gulētiešanas, lai samazinātu pārstrādi un ļautu muskuļiem attīstīties.

 

1# Recepte

2 karotes Zemesriekstu sviests;

glāze beztauku grieķu jogurts;

tējkarote linsēklas, sasmalcinātas

 

2# Recepte

Zemesriekstu sviests ar rīsu/kukurūzas/griķu galetēm

 

3# Recepte

Banāns x1

Zemesriekstu sviests – 2 tējkarotes

Mandeļu piens- glāze

Sauja spinātu

 

4# Recepte

Burkāns + Zemesriekstu sviests + diedzētas sēklas

 

 5# Zemesriekstu sviests 2 tējkarotes + ābols  vai banāns

 • vai piejauc salātiem
 • vai gaļas mērcēm

 

1. http://www.peanut-institute.org/health-and-nutrition/weight-management/weight-loss-and-maintenance.asp

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16482621

3. http://www.care2.com/greenliving/8-health-benefits-of-peanut-butter.html#ixzz3W9B3Gf2n

4. (http://healthblog.ivlproducts.com/blog/health-well-being-and-spirituality/daily-peanut-consumption-offers-multiple-health-benefits-v2)

5. http://www.timesofisrael.com/israeli-kids-help-prove-early-exposure-to-peanuts-prevents-allergies/#ixzz3W9ccX7eF )

Uztura speciālista viedoklis:

Labs zemesriekstu sviests (kas nesatur pārtikas piedevas un kuram nav vai ir maz pievienots sāls) ir vērtīgs tauku avots uzturā, viena porcija (t.i., 2 tējkarotes zemesriekstu sviesta satur ~3,3 g piesātināto tauku un 12,3 g nepiesātināto tauku, no tiem lielāko daļu veido mononepiesātinātie tauki, mazāk polinepiesātinātie tauki. Tāpat zemesriekstu sviests ir labs olbaltumvielu avots, lai gan nesatur visas neaizstājamās aminoskābes, tas ir šķiedrvielu, minerālvielu – mangāna, magnija, vara, kālija, cinka – un vitamīnu – niacīna, folātu, B6 vitamīna un E vitamīna – krātuve.

 

Lielbritānijas uztura speciālistu veikti pētījumi parāda, ka zemesrieksti ir bagāti ar antioksidantiem, kas organismu aizsargā no brīvo radikāļu darbības - bez E vitamīna, zemesriekstos ir daudz polifenolu, īpaši p-kumarīnskābes (tās daudzums riekstos pieaug, tos nedaudz apgrauzdējot), kas var samazināt kuņģa audzēju iespējamību, arī beta-sitosterols, kam piemīt pret-audzēju īpašības, un resveratrols, nodrošinot sirds-asinsvadu sistēmas aizsardzību.

 

Ir pētījumi, kas parāda, ka, lietojot zemesriekstu sviestu, samazinās ķermeņa svars. Jāņem vērā tas, ka zemesriekstu sviests  satur daudz tauku, olbaltumvielu un šķiedrvielu, kas veicina sāta sajūtu, tādējādi samazinot apēstā produkta daudzumu. Bet lietojot daudz zemesriekstu sviestu, lai gan tas satur „labos” taukus un līdz ar to daudz kilokaloriju, ķermeņa svars nemazināsies un varētu pat pieaugt.

 

Zemesrieksti no polinepiesātinātajām taukskābēm galvenokārt satur omega-6 taukskābes (piemīt pret-iekaisuma īpašības, samazina plazmas tauku profilu, tiem piemīt labvēlīga ietekme alerģiju, ekzēmas, reimatoīdā artrīta gadījumā), kas ir vitāli nepieciešamas mūsu organismam, jo tajā neveidojas. Bet mūsdienu rietumu uzturs satur daudz omega-6 taukskābes, vairākas reizes vairāk nekā mums nepieciešams. Un, ja to ir par daudz tad ietekme uz organismu ir pretēja – omega-6 taukskābes var saasināt iekaisuma procesus un paaugstināt sirds-asinsvadu slimību risku. Līdz ar to, lai gan zemesriektu sviests ir veselīgs produkts, kas par daudz, tas par skādi.

 

Zemesriekstu sviestu ieteicams baudīt kopā ar augļiem kā našķi vai atsevišķu ēdienreizi; to vērts iekļaut sportistu uzturā kā olbaltumvielu, vērtīgo tauku saturošu produktu.

Dr. med. Līga Balode

Docente Rīgas Stradiņa universitatē

Novērtē, ļauj mums pilnveidoties

3 Komentāri

  • Anna Gruzinska 26.04.2015 23:38:15

   Sandi, Nuteko atradīsi lielajos Rimi, Top, X-power un veikalos. Pilns saraksts te: http://nuteko.lv/lv/kontakti/kur-var-nopirkt-musu-produktus

 1. Anna Jukona 10.05.2016 22:10:44

  Esmu zemesriekstu sviesta fanātiķe. Vienmēr mājās ir kāda burciņa. Esmu izmēģinājusi visus ko varēju atrast lielveikalos un jāsaka, ka Nuko tik tiešām no nopērkamajiem ir labākais. Bet priekšroku tomēr dodu pašas gatavotam, jo tad zinu kas tur tik tiešām ir un varu arī ar visādām garšām sataisīt. Ātri un vienkārši - http://www.inbrain.lv/zemesriekstu-sviests/

  Atbildēt

Izsaki savu viedokli!

Lūdzu autorizējies, lai pievienotu komentāru!


Autorizēties
Pēdējie tweeti
 • @FitnesaMentors: Week 3 on the @onepeloton -so far it's amazing and I'm addicted. I'm tough to impress when it comes to trainers an… https://t.co/RXkae96oG6
  04 Feb
 • @FitnesaMentors: Thank you @KIDZBOP for making sure that I never know the right words to songs on the radio. @FallonTonight #ThankYouNoteFriday
  04 Feb
Kontakti
 • Adrese: Rīga, Valguma iela 21
 • Tālrunis: 26336345
 • E-pasts: sadarbiba@fitnesamentors.lv
 • Darba laiks: 9:00 - 19:00
Sadarbība

Uzņēmumiem

Pašvaldībām  

Speciālistiem  

Treneriem

Profesionāļiem

Entuziastiem   

Vēlos sazināties

Piesakies jaunumiem (rakstīsim reti un saturīgi)

Par
FitnesaMentors.lv ir interaktīvs portāls ar mērķi uzlabot fitnesa industrijas pakalpojumu kvalitāti.
©2015-2016 Visas tiesības pieder fitnesamentors.lv Seko mums