Šķidruma aizture organismā jeb Tu vari arī ''nepūsties''

Uzturs

Iesaisties, novērtē šo rakstu!

Dažkārt pēc smagiem treniņiem organisms izskatās „uzpūsts”. Šķidruma aizturi organismā var veicināt mazs nātrija daudzums, ja sportošanas laikā tiek lietots pārāk daudz ūdens. Citkārt gluži otrādi, ja fizisku aktivitāšu laikā tiek uzņemts pārāk mazs ūdens daudzums, veidojas šķidruma aizture, nodrošinot aizsargreakciju. Līdz ar to svarīgi fizisku aktivitāšu laikā uzņemt optimālu šķidruma daudzumu, lai nepieļautu tā uzkrāšanos organismā.  Optimālo šķidruma daudzumu esam aprakstījuši šeit ar burvīgu infografiku.

 

Bieži ķermeņa svars pieaug tieši ūdens aiztures dēļ.

!

Pretēji uzskatam, ka jāsamazina uzņemtā šķidruma daudzums, tieši jāpievērš uzmanība pieteikama ūdens daudzuma nodrošināšanai, jo ūdens deficīta laikā ( tieši tāpat kā badojoties) ķermenis centīsies aizturēt katru ūdens malku, līdz ar to radot tūsku.

Dr. med. Līga Balode
Dr. med. Līga Balode

Docente Rīgas Stradiņa universitatē

TŪSKA

 

Tūska veidojas, kad palielinās mazo asinsvadu caurlaidība un šķidrums uzkrājas audos, izraisot pietūkumu. Tas var rasties:

1# ķermenim ilgstoši esot vienā pozā, piem., dažkārt tūskas rodas ceļojumu laikā, lidojot ar lidmašīnu vai sēžot autobusā, nereti tūskas novērojamas cilvēkiem, kam darbs prasa ilgstošu stāvēšanu kājās;

2# sievietēm estrogēno hormonu ietekmē grūtniecības laikā vai sievietēm menstruālā ovulācijas fāzē, mainoties estrogēna koncentrācijai, sievietēm menopauzes vecumā

3# ja uzturā daudz tiek lietots sāls (nātrijs organismā aiztur šķidrumu)

4# daži medikamenti, ko lieto cukura diabēta, augsta asinsspiediena terapijai, orālās kontracepcijas līdzekļi. 

 

Sievietēm tūskas novērojamas biežāk, jo viens no hormoniem, kas ietekmē šķidruma aizturi, ir estrogēns. Estrogēns nodrošina reproduktīvos procesus, tā daudzums mainās menstruālā cikla laikā, kā arī grūtniecības laikā, tāpat to satur orālās kontracepcijas līdzekļi. Vīriešiem tā ietekme ir mazāka.

 

Piepūšanās sajūta var rasties, ja uzturā lieto daudz saldumus vai sāli, arī glutēna vai laktozes nepanesamības gadījumā.

 

Šādā gadījumā iesaka ieviest izmaiņas ikdienas diētā - vairāk dzert ūdeni, samazināt sāls patēriņu( arī tā sāls, kas atrodama marinētās vistiņās, garšvielās un našķos), jo lielāks tas būs, jo vairāk ūdeni ķermenis aizturēs, lai šķīdinātu sāli. Iesakām vairāk lietot svaigus dārzeņus un augļus.

 

Alternatīvas tūskas mazināšanai

 

 • Lai atbrīvotos no ķermenī uzkrātā  šķidruma Tava vecmāmiņa iespējams ieteiktu izmantot dabas diurētiskos līdzekļus, kas nierēs pastiprina urīna veidošanos un izdalīšanos no organisma un samazina šķidruma daudzumu audos un un neļauj ūdenim uzsūkties atpakaļ nierēs. Uzturā vēlams samazināt lietotā sāls daudzumu, bet palielināt produktu lietošanu, kas satur daudz kālija, kas darbojas pretēji nātrijam. Produktus ar lielu kālija saturu varētu uzskatīt par dabiskiem diurētiskiem līdzekļiem, kas palīdz no organisma izvadīt lieko šķidrumu. Daudz kālija satur banāni, aprikozes, avokado, spināti, pupiņas, kartupeļi, arī žāvēti augļi.
 • Tūskas mazināšānai noder arī limfodrenāžas procedūras, masāžas, veicinot limfas atteci. 

 

SVARĪGI

Šķidruma uzkrāšanās ķermenī var radīt tūsku, kas izpaužas kā kāju un roku pampums un maisiņi zem acīm un lai gan ta var norādīt par tik vienkāršu patiesību kā ūdens nepietiekamība vai pārāk liela daudzuma patērēšana, taču bieži tā ir zīme nopietnākām veselības problēmām. 

 

Tūska veidojas arī slimību ietekmē:

 • aknu cirozes (parasti kājās un vēdera dobumā),
 • nieru slimību (traucētas nieru asinsvadu filtrācijas rezultātā, pieaugot nātrija un šķidruma daudzumam, var veidoties tūskas, parasti kājās un ap acīm),
 • cukura diabēta (parasti kājās, uz sejas),
 • hroniskas vēnu nepietiekamības (vēnu vārstuļu bojājumu rezultātā),
 • limfas atteces traucējumu (dažkārt attīstās pēc ķirurģiskām operācijām),
 • sirds slimību gadījumā (traucētas sirdsdarbības rezultātā tūska var rasties kājās, kā arī plaušās).

Ja cilvēks uzņem pārāk daudz šķidruma, organismā samazinās nātrija daudzums, kas smagos gadījumos var izraisīt smadzeņu tūsku, krampju lēkmes, komu un nāvi. Simptomi, kas liecina par iespējamu nātrija samazināšanos ir apjukums, dezorientācija, nelabums un vemšana. Parasti letāla ūdens uzņemšana saistāma ar dažādām slimībām.

 

Ja tūsku izraisījusi slimība, noteikti jāvēršas pie ārsta. Tāpēc, ja rodas aizdomas vai tūska saglabājas ilgāku laika periodu, iesakām nenodarboties ar pašārstēšanos, bet doties pie speciālistiem, kas šķidruma aiztures sekām meklēs cēloņus un risinājumus.

 

Atsauces:

Dr. med. Līga Balode

Dr. med. Līga Balode

Uztura speciāliste un RSU docente

Atslēgas vārdi: ūdens Uzturs

Novērtē, ļauj mums pilnveidoties

0 Komentāri

Izsaki savu viedokli!

Lūdzu autorizējies, lai pievienotu komentāru!


Autorizēties
Pēdējie tweeti
Kontakti
 • Adrese: Rīga, Valguma iela 21
 • Tālrunis: 26336345
 • E-pasts: sadarbiba@fitnesamentors.lv
 • Darba laiks: 9:00 - 19:00
Sadarbība

Uzņēmumiem

Pašvaldībām  

Speciālistiem  

Treneriem

Profesionāļiem

Entuziastiem   

Vēlos sazināties

Piesakies jaunumiem (rakstīsim reti un saturīgi)

Par
FitnesaMentors.lv ir interaktīvs portāls ar mērķi uzlabot fitnesa industrijas pakalpojumu kvalitāti.
©2015-2016 Visas tiesības pieder fitnesamentors.lv Seko mums